1. Standart Supersticionet mė popullore pėr dasmat dhe martesat  Keni vendosur tė martoheni dhe mamaja, gjyshja, hallat dhe tezet nuk bėjnė tjetėr veēse ju kujtojnė se traditat qė duhet tė ndiqni pėr njė martesė tė gjatė dhe tė lumtur? Epo, nga qytete dhe zona tė ndryshme, vijnė tradita tė ndryshme dasmash dhe nuk nuk mund t’i fusnim kėtu tė gjitha, ndaj po pėrmendim vetėm disa mė kryesoret dhe populloret.

  5 gjėrat qė sjellin fat dhe qė nusja duhet t’i vesh ditėn e dasmės

  • diēka e re: simbolizon jetėn e re qė do tė nis, gjithė sfidat e reja qė kjo jetė do tė sjell me vete (mjafton njė komplet tė brendshmesh tė reja).
  • diēka e vjetėr: simbolizon tė shkuarėn, qė hidhet pas krahėve. Nusja duhet tė ketė me vete njė objekt tė vetin qė i pėrket sė shkuarės, pėr tė mos harruar rėndėsinė qė ka e kaluara nė rrugėn e re qė do tė nisė (mund tė ishte njė kapėse flokėsh).
  • diēka e marrė borxh: simbolizon ngrohtėsinė e njerėzve tė dashur, tė cilėt tė gjenden pranė nė kėtė kalim nga e vjetra, tek e reja (mund tė jetė njė objekt ēfardo, huazuar nga njė person i dashur).
  • diēka e dhuruar: simbolizon ngrohtėsinė e njerėzve tė dashur.
  • diēka nė blu: simbolizon sinqeritetin dhe pastėrtinė nga ana e nuses dhe madje nė tė shkuarėn ka qenė ngjyra e fustanit tė nusėrisė. (sot pėrdoren shumė zhartjerėt me njė fashė blue).


  Supersticione martese

  ...para martesės:  • nusja nuk duhet tė shikohet nė pasqyrė ditėn e dasmės; kjo mund tė bėhet vetėm duke hequr njėrėn kėpucė, njėrin vath apo dorashkė.
  • diamanti dhuruar nėse mbahet nė dorėn e majtė (ose gishtin e dorės sė majtė, nėse ėshtė unazė) mbron afektin bashkėshortor.
  • sjell ters tė blesh nė tė njėjtin moment unazėn e fejesės dhe unazat e dasmės.
  • ėshtė njė ogur i keq tė vėsh nė gisht unazėn pėrpara celebrimit martesor.
  • velloja e veshur nga nusja sjell mė tepėr fat nėse ėshtė veshur mė pėrpara nga njė nuse e lumtur.
  • dhėndrri nė fund tė ritit mund t’i ofrojė nuses njė tufė gruri, njė gjest ky qė uron dhe i referohet tokės dhe pjellorisė.
  • nusja dhe dhėndrri nuk duhet tė shihen pėrpara takimit nė kishė. Dhe jo vetėm kaq: dhėndrri nuk duhet ta shohė kurrė nusen tė vėshur me fustan, as fustanin pėrpara ceremonisė martesore, ndryshe kjo do tė ndillte ters.
  • nėse dhėndrri niset pėr nė kishė, nuk duhet pėr asnjė arsye tė kthehet pas. Mė mirė tė ketė pranė njė mik i cili mund ta ndihmojė me urgjencat nėse do tė ketė tė tilla.
  • mos i rrėzoni unazat nė kishė; dhe nėse do tė binin, ato duhet t’i ngre vetėm ai qė celebron ritin (prifti ose punonjėsi i gjendjes civile).


  ... pas ceremonisė:

  Njė nga traditat mė tė bukura ėshtė qė dhėndrri ta ngre nė krahė nusen pas celebrimit si dhe nė hyrje tė shtėpisė sė tyre. Kjo traditė na vjen nga Italia dhe ka origjinė nga njė besim romak se ėshtė mė mirė pėr nusen qė tė mos hyjė duke ēaluar nė shtėpi.

  Megjithatė, supersticione tė tjera tė vogla kanė lidhje me momentet pėrpara ditės sė madhe... Nė fakt, edhe pėr tė zgjedhur ditėn e martesės ka supersticione. Pėr shembull, sipas besimeve antike, dita e martė i pėrket Marsit, qė ėshtė Zoti i luftės, kurse e premtja ėshtė dita nė tė cilėn janė krijuar shpirtrat djallėzorė. Nė Norvegji ēuditėrisht, pjesa mė e madhe e martesave celebrohet pikėrisht tė premteve; cilėsohet nga ata si njė ditė romantike dhe e shkėlqyer nėn mbrojtjen e Venusit, perėndesha e dashurisė dhe harmonisė. Por nė Shqipėri, jemi me besimin dhe supersticionin e pėrgjithshėm se kėto dy ditė, e marta dhe e premtja, janė ditė terse pėr njė ceremoni kaq tė rėndėsishme.

  Po atėherė, cila ėshtė dita e duhur pėr t’u martuar, sipas supersticioneve:  • e hėna ėshtė dita qė sjell shėndet tė mirė, meqėnėse i dedikohet hėnės, ylli dhe perėndesha e nuseve;
  • e marta sjell pasuri tė sigurtė;
  • e mėrkura ėshtė tepėr e favorshme;
  • e enjtja i shkakton pakėnaqėsi nuses;
  • e premtja thonė se sjell fatkeqėsi;
  • e shtuna ėshtė konsideruar nga supersticiozėt mė popullorė si dita mė e pafat nė absolut, ndonėse kjo ėshtė nė fakt dita kur shumica e ēifteve zgjedhin tė martohen.


  Po muaji...

  • janari: sjell ngrohtėsi, mirėsjellje dhe besnikėri;
  • shkurti: muaji ideal pėr dashuritė dhe ēiftimet, identifikohet si zgjedhja mė e mirė e mundshme;
  • marsi: premton si gėzime, ashtu dhe dhimnbje;
  • prilli: sjell vetėm gėzime;
  • maji: cilėsohet muaj absolutisht pa fat;
  • qershori: kush martohet nė kėtė muaj do ketė fatin tė udhėtojė shumė, nga toka dhe deti. Pėrveē kėsaj, ky ėshtė muaji qė i dedikohet Junonės, perėndeshės qė mbron dashurinė dhe martesat;
  • korriku: taks lodhje dhe shumė punė pėr tė fituar bukėn e gojės;
  • gushti: tė siguron njė jetė tė pasur me ndryshime;
  • shtatori: i sjell ēiftit pasuri dhe hare;
  • tetori: sjell shumė dashuri por pak para;
  • nėntori: mė ditė tė trishtuara, premton nė tė kundėrt gaz dhe lumturi;
  • dhjetori: bora i siguron ēiftit dashuri tė pėrjetshme.


  Pėr mė tepėr...  • “nuse e lagur, nuse me fat” mund tė duket njė mėnyrė e sjellshme pėr tė ngushėlluar ēiftin, qė ndoshta nuk ka pasur njė ditė me diell, por shiu simbolizon fatin dhe bollėkun, qė “bien” bujarė mbi ēiftin;
  • tingulli i bories sė kortezhit nusėror vjen nga bindja se, duke bėrė kėshtu, pėrzien shpirtrat e kėqinj.
  • shtrati i ēiftit pėrgatitet mbrėmjen pėrpara dasmės nga dy vajza beqare (dhe tė virgjėra) nė shenjė pastėrtie.


  Kėto dhe shumė besime e supersticione tė tjera, mund t’i lexoni sigurisht pėr kėnaqėsinė dhe kuriozitetin tuaj; por mos pajtoni kėnd qė nė dasmėn tuaj t’i bie trombės, pėr tė qenė tė sigurta se shpirtrat e kėqinj janė larguar vėrtet. Nė fakt, as mos i mendoni shpirtrat e kėqinj. Ata nuk ekzistojnė... Ah, pėrveē vjerrės suaj! U trashėgofshi!
  klikoni foton pėr ta zmadhuar klikoni foton pėr ta zmadhuar Klikoni foton pėr njė pamje mė tė madhe

Emri: ladyalbania-Supersticionet-me-popullore-per-dasmat-dhe-martesat-cover.jpg
S: 529
Madhesia: 21.1 KB