1. Standart 10 punėt mė tė mira pėr femrat pėr vitin 2013 sipas Forbes

  Nga: Rediana Ēuraj  Sipas sondazheve tė kryera nga eksperti i punės, Laurence Shatkin, Ph.D., autori I librit “Punėt mė tė mira pėr shekullin 21”, u zbulua se 80 % e punonjėsve nė Shtetet e Bashkuara planifikojnė njė punė tė re pas vitit tė ri dhe 60 % e tyre deklaronin se dėshironin tė ndryshonin totalisht drejtimin dhe sferėn e tyre profesionale.

  Ndėrkohė sipas Shoqatės amerikane tė menaxhimit tė burimeve njerėzore, femrat e vlerėsojnė njė pozicion pune shumė ndryshe nga mėnyra se si e vlerėson njė mashkull. Niveli I kėnaqėsisė ndaj pozicionit tė punės varet pėr femrat nga kėta tregues kryesorė: 1. Mundėsia pėr tė implementuar njohjet dhe aftėsitė profesionale (65%); 2. Siguria dhe qėndrueshmėria nė punė (64%); 3. Klima e komunikimit midis menaxhmentit dhe punonjėsve (61%) dhe i fundit nė listė vjen kriteri i shpėrblimit.

  Ndėrkohė meshkujt vendosin nė plan tė parė shpėrblimin e mė pas treguesit e tjerė nė vlerėsimin e tyre pėr pozicion e punės.

  Tradicionalisht, pozicionet nė nivele tė larta drejtuese kanė qenė gjithmonė mė tė vėshtira pėr t’u arritur nga femrat, pėr shkak tė konkurrencės sė ashpėr me meshkujt. Pėr shembull, pozicioni i Drejtorit Ekzekutiv (CEO) ėshtė njė ndėr punėt mė tė paguara pėr vitin 2012 (me vendin e 5-tė nė rankimin e punėve mė tė paguara pėr vitin 2012 nė SHBA sipas Forbes) nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės (rreth $76,000 nė vit) por femrat zėnė vetėm ēerekun e kėtyre pozicioneve krahasuar me meshkujt, tė cilėt dominojnė me punėsimin nė kėtė pozicion. Femrat qė mbajnė titullin CEO fitojnė mestarisht 31% mė pak se rivalėt e tyre tė seksit tė kundėrt. E njėjta situatė ėshtė edhe me nivelet e larta menaxheriale nė fushėn e shitjeve dhe marketingut, ku femrat fitojnė rreth 32% mė pak tė ardhura financiare se meshkujt.

  Mė poshtė janė listuar 10 punėt mė tė mira pėr vitin 2013 pėr tregun amerikan, tė cilėsuara sipas Forbes, bazuar nė studimin e Laurence Shatkin , Ph.D., referuar nė tė dhėnat e Departamentit tė punės tė SHBA, sipas kritereve tė nivelit tė sadisfaksionit tė femrave pėr punėn qė kryejnė, nivelit tė tė ardhurave financiare, parashikimeve tė tregut deri nė vitin 2020 dhe ofertave mesatare vjetore (vendeve vakante nė tregun amerikan tė punės) pėr pozicionet pėrkatėse.

  Sigurisht qė kėrkesat dhe tendencat e tregut tė punėsimit ndryshojnė nga vendi nė vend, por gjithashtu duhet tė marrim parasysh se shtetet mė tė zhvilluara ndikojnė, madje shpesh edhe diktojnė trendet e punėsimit botėror. Nėse ju mendoni tė investoni nė karrierėn tuaj jo vetėm brenda Shqipėrisė, por edhe jashtė saj, atėherė ėshtė e rekomandueshme qė tė ndiqni tendencat e punėsimit nė vendet ku jeni tė interesuar dhe tė zgjidhni atė profesion, I cili do t’ju sigurojė qėndrueshmėri, tė ardhura tė kėnaqshme financiare dhe sigurisht profesionin tė cilin e keni pasion, nė mėnyrė qė tė merrni sa mė tepėr sadisfaksion, pasi nė punė kalohet tė paktėn njė e treta e kohės.

  No. 1: Mjekėt diagnostifikues (si p.sh. dentistėt, mjekėt patologė etj.)
  - Pėrqindja e nivelit tė raportuar tė sadisfaksionit: 60%
  - Paga mesatare vjetore: $121,000
  - Rritja e parashikuar deri nė 2020: 27%
  - Mesatarja vjetore e vendeve vakante: 79,000

  No. 2: Profesionistėt e shėndetit (si p.sj. farmacistėt, infermierėt, dietologėt etj.)
  - Pėrqindja e nivelit tė raportuar tė sadisfaksionit: 52%
  - Paga mesatare vjetore: $70,000
  - Rritja e parashikuar deri nė 2020: 26%
  - Mesatarja vjetore e vendeve vakante: 141,000

  No. 3: Shkencėtarėt e mjekėsisė*
  - Pėrqindja e nivelit tė raportuar tė sadisfaksionit: 56%
  - Paga mesatare vjetore: $76,000
  - Rritja e parashikuar deri nė 2020: 36%
  - Mesatarja vjetore e vendeve vakante: 4,000
  - *pėrjashtohen praktikantėt

  No. 4: Avokatėt dhe juristėt
  - Pėrqindja e nivelit tė raportuar tė sadisfaksionit: 55%
  - Paga mesatare vjetore: $112,000
  - Rritja e parashikuar deri nė 2020: 10%
  - Mesatarja vjetore e vendeve vakante: 23,000

  No. 5: Ekspertėt e sigurimeve
  - Pėrqindja e nivelit tė raportuar tė sadisfaksionit: 56%
  - Paga mesatare vjetore: $91,000
  - Rritja e parashikuar deri nė 2020: 27%
  - Mesatarja vjetore e vendeve vakante: 2,000

  No. 6: Inxhinierėt e lėndėve djegėse (karburantit)
  - Pėrqindja e nivelit tė raportuar tė sadisfaksionit: 52%
  - Paga mesatare vjetore: $122,000
  - Rritja e parashikuar deri nė 2020: 17%
  - Mesatarja vjetore e vendeve vakante: 1,000

  No. 7: Psikologėt
  - Pėrqindja e nivelit tė raportuar tė sadisfaksionit: 56%
  - Paga mesatare vjetore: $70,000
  - Rritja e parashikuar deri nė 2020: 22%
  - Mesatarja vjetore e vendeve vakante: 9,000

  No. 8: Menaxherėt e nivelit tė lartė
  - Pėrqindja e nivelit tė raportuar tė sadisfaksionit: 64%
  - Paga mesatare vjetore: $104,000
  - Rritja e parashikuar deri nė 2020: 5%
  - Mesatarja vjetore e vendeve vakante: 52,000

  No. 9: Kėshilltarėt, konsulentėt
  - Pėrqindja e nivelit tė raportuar tė sadisfaksionit: 52%
  - Paga mesatare vjetore: $45,000
  - Rritja e parashikuar deri nė 2020: 26%
  - Mesatarja vjetore e vendeve vakante: 33,000

  No. 10: Drejtuesit e institucioneve arsimore
  - Pėrqindja e nivelit tė raportuar tė sadisfaksionit: 56%
  - Paga mesatare vjetore: $81,000
  - Rritja e parashikuar deri nė 2020: 15%
  - Mesatarja vjetore e vendeve vakante: 21,000  www.ladyalbania.al

  Dashuri dhe pėrkujdesje pėr femrat

  klikoni foton pėr ta zmadhuar klikoni foton pėr ta zmadhuar Klikoni foton pėr njė pamje mė tė madhe

Emri: ladyalbania-10-punet-me-te-mira-per-femrat-per-vitin-2013-sipas-Forbes-cover.jpg
S: 347
Madhesia: 15.5 KB