1. Standart Pilates, sporti mė efektiv pa asnjė traumė fizike

  Nga: Linda KALEMI  Pılates ėshtė sporti qė tė formon, tė kuron e tė zgjat. Ėshtė sporti i yjeve tė Hollywoud-it, duke filluar nga Madonna, Julia Roberts, Uma Thurman etj. Kėshtu preferon ta fillojė shpjegimin e mjeshtrja e fiskulturės dhe estetikės, Linda Kalemi pėr Pilates, njė sport i ri nė vendin tonė i padėgjuar mė parė nė vendin tonė. Ajo ka e bėn shumė efektiv dhe tė rėndėsishme kėtė lloj sporti sipas saj ėshtė pikėrisht shmangia nga traumat e shumta fizike qė mund tė shkaktohen nga aerobia, fitnesi etj.

  Ēfarė bėn pilates mė tė veēantė se sportet e tjera?
  Sipas statistikave, specialistet e shėndetit e sportit kanė konstatuar se ēdo vit nė botė janė me dhjetėra mijė vetė qė dėmtohen me trauma nga aerobia, stepi, fitnesi, e ky numėr ka qenė gjithmonė nė rritje kjo pėr aresye se sportet me ritėm tė lartė vėrtet qė ndihmojnė pėr rėnien nė peshė por krahas kėsaj : dėmtojnė sistemin kockor, vertebrėn e kyēet sidomos, gjunjėt, kaviljet, dėmtojnė sistemin kardiak, tendinat, sistemin muskular, zgjerojnė enėt e gjakut-varicet etj. Por shkaku me kryesor u theksua se instruktorėt e programeve nuk kanė bėrė punė specifike me personat qė marrin pjesė nė kėto programe, nuk i kanė kategorizuar nė bazė tė grupmoshave, tė gjendjes sė tyre shėndetėsore, etj. Pėr kėtė arsye njerėzit filluan ti braktisin programet nė grupe dhe u pėrqėndruar nė programe individuale, tė cilat janė tė vlefshme por jo si puna nė grup ku stimulohesh, merr pėrgjegjėsi mė tepėr, garon me grup-kategorinė tėnde, socializohesh dhe pse jo edhe argėtohesh - kushte tė domosdoshme pėr njė stėrvitje me cilėsi. Prandaj kjo arsye bėri qė specialistėt e sportit tė studiojnė metoda tė reja pėr tė gjitha grupmoshat, duke pėrfshirė edhe shtatzanat dhe doli mrekullia e epokave nė sportin publik pilates.

  Kur ka filluar tė praktikohet pilates?
  Ėshtė metoda qė krijoi Dr. Gjerman Joseph Pilates dhe e pėrdori pas Luftės sė I-rė Botėrore pėr rehabilitimin e ushtarėve tė dėmtuar nga kjo luftė edhe pse pėrdorte mjete rrethanore e primitive. Mė pas specialistėt e ndryshėm tė sporteve filluan tė kėrkojnė metoda tė tjera mė tė thjeshta e pa risqe pėr stėrvitjen e komunitetit. Pilates-I u zhvillua e pasurua me kombinime tė disiplinave tė tjera si joga ( jogalatės). Pėrmban ushtrime tė stretching (tėrheqje) qė ndihmojnė nė hapjen e vertebrave e ligamenteve, tonifikim (forcimin muskujve), drejtimin e postures (bustit) si dhe ato kurative (therapy) qė ndihmojnė nė riaktivizimin e muskujve e tendinėve.

  Pilates ėshtė programi mė i frekuentueshėm, qė ka pushtuar palestrat e Botės duke zėvendėsuar programet e komplikuara tė Stepit e Aerobisė nė tė cilat sipas statistikave njė pėrqindje e konsiderueshme e frekuentuesve janė dėmtuar nė sistemin kardiak - muskular - kockor, etj. Dhe kjo kryesisht pėr faktin qė nuk ėshtė konsideruar sa duhet kategorizimi i situatave shėndetėsore apo tė grupmoshave tė pjesėmarrėsve.

  Pėrse quhet pilates sporti i tė gjitha moshave?
  Pilates quhet sporti i ēdo moshe me slloganin “Sporti i 7 - 77 vjec” sepse aplikohet nga tė gjithė grupmoshat, veēanerisht pėr ata qė dėshirojnė tė tonifikohen pa u stėrmunduar, qė kanė probleme tė vertebrės, kalēifikimit tė kockės, artikulacioneve, osteoporoses, deformimit tė posturės, etj. Sipas J.Pilates : Nė 3 seanca dhimbjet e mesit do t’iu evitohen , nė 10 seanca do te kuroheni plotėsisht, e nė 20 seanca do tė keni totalisht njė trup tė ri. Gjithashtu programi Pilates ju bėn tė fitoni deri 2 cm gjatėsi, (nxjerr nė pah gjatėsinė maksimale tė njeriut).

  Cilat janė mė konkretisht vlerat dhe efektet e pilates?
  Pilates ėshtė quajtur metoda mė superiore nga tė tjerat sepse ushtrimet e kėsaj metode janė tė vetmet qė mund te adoptohen e tė pėrshkohen gjatė aktivitetit ditor, quhet edhe imitim i jetės reale tė veprimeve tona, duke synuar kėshtu pėrmirėsimin e grup muskujve dhe rritjen e rezistencės sė trupit.

  Veēoria e kėtij programi ėshtė: gjatė tė ushtruarit si njė udhėrrėfyes ndihmon personin tė kontrollojė nė brendėsi efektin e reagimet qė jep trupi gjatė stėrvitjes, rrit ndėrgjegjėsimin e tij pėr tė zėvendėsuar pozicionin neutral tė posturės me atė tė drejtė e tė shendetshėm. Gjithashtu kjo metodė i jep mundėsinė kujtdo tė krijojė nė mėnyrė autodidakte ushtrime nė pėrshtatshmėri tė konstruktit tė tij e performancės muskulore.

  Ku qėndron ndryshimi i pilates me programet e tjera?
  Pilates me Aerobi . Metoda Pilates ėshtė sistem i te ushtruarit pa hedhje, figura koreografike te komplikuara , pa sforcime, shtytje e goditje prandaj ėshtė konsideruar metoda mė e rehatshme e tė stėrviturit. Pėr faktin qė ritmi i Pilates ėshtė i qetė e i ngadaltė i jep mundėsi personit qė sė bashku me rėnien nė peshė e tonifikimit tė kontrolloje edhe ēdo lėvizje dhe pėrshtatėshmėrinė e tyre me konstruktin e tij.

  Pilates ndryshon tėresisht nga Yoga e cila ėshtė kryesisht metodė spirituale. Ndėrsa Pilates pėrqėndrohet nė zhvillimin e tonifikimin e muskujve nė performancėn mė tė lartė tė tyre.

  Tipari mė dallues i Pilates nga sportet e tjera ėshtė se nuk krijon ngarkesė apo presion ekstrem nė mushkėritė, zemėr dhe nė shtyllėn kurrizore, pėrkundrazi ndihmon nė kurimin, hapjen e kyēeve, tė vertebrave, eviton kontraktimin e muskujve dhe rrit elasticitetin e tyre. Ushtrimet e Pilates janė projektuar pėr tė korrigjuar te metat e posturės, pėr tė ndėrtuar apo ri-themeluar traun e ekuilibrit tė dhe shton forcėn brenda tij. Pilates me fitnesin ndryshon nga ushtrimet e zakonshme qe janė mė komplekse dhe me shumė pėrsėritje, sepse pėrbėhet nga njė numėr i ulėt i pėrsėritjes sė ushtrimeve gjatė stėrvitjes. Pėr njė pėrcaktim mė tė saktė, nė programet e fitnesit personi synon mė tepėr pėr zhvillimin sipėrfaqėsor te muskujve ndėrsa Pilates pėrqėndrohet nė punėn mė tė thellė e te brendshme pėr tė forcuar strukturėn.

  Kur dhe ku mund tė praktikohet pilates?
  Pilates ėshtė i vetmi program qė aplikohet kudo e kurdo, nė ambientin ku jeton apo ku ndodhesh. Pra, palestrėn e ke kudo me vete, qė do tė thotė: pilates tė mėson se si tė forcosh muskujt e barkut ulur nė tryezėn e punės, si te hollosh belin nė poltronin e zyrės, si tė kurosh e drejtosh shpinėn nė murin e ambientit ku ndodhesh, si te forcosh muskujt e vitheve edhe kur je duke gatuar nė aneks .

  Cili ėshtė ndryshimi i pilates qė ju aplikoni?
  Baleti ėshtė konsideruar si disiplina qė pėrmban nivelin mė tė lartė profesional dhe estetik tė exercise’s (lėvizjes). Kėshtu qė personat me experiencė nga disiplina e baletit, dancit profesionist si dhe gjimnastikės ritmike, pėrveē kuturės muzikore qė disponojnė sigurisht qė tė gjitha programet sportive mund ti pasurojnė edhe me qėndrime e maniera estetike si dhe elegante. Unė veē karrierės se baletit e dancit, jam edhe krijuese e imazhit, i jap rėndėsi tė veēantė edhe gjuhės sė trupit, qėndrimeve, ecjes, xhesteve, tė cilat luajnė rol pozitiv nė edukimin e posturės, lirshmėrinė, koordinimin e lėvizjes. Pra, nėse ju do te stėrviteni me mua, ju siguroj qė trupi juaj nė tė njėjtėn kohė do tė kurohet, formohet dhe zbukurohet, gjė qė ju kursen kohėn e buxhetin, jeni tė mirėpritur tė provoni falas
  .
  METODA PILATES
  Pilates ėshtė njė disipline e vėrtetė e mendjes dhe e trupit ku formula pėr tė realizuar ēdo ushtrim theksohet nė koordinimin e pėrqendrimit mendor dhe fizik :
  • Tonifikon pa patur nevojėn e veglave apo te instruktorit
  • Program qe zhvillohet kudo e kurdo
  • Ndikon pėr largimin e stresit
  • Ekuilibron frymėmarrjen
  • Korrigjon ērregullimet e qėndrimeve
  • Siguron muskuj tė hollė, elastike e tė zhdėrvjellėt
  • Rrit ekuilibrin dhe qėndrueshmėrinė
  • Zvogėlon rrezikun e traumave
  • Jep mundėsinė e tė ushtruarit pa sforcuar kyēet  www.ladyalbania.al

  Dashuri dhe pėrkujdesje pėr femrat
  klikoni foton pėr ta zmadhuar klikoni foton pėr ta zmadhuar Klikoni foton pėr njė pamje mė tė madhe

Emri: ladyalbania-Pilates-sporti-me-efektiv-pa--asnje-traume-fizike-cover.jpg
S: 368
Madhesia: 14.7 KB