Jonida, nj nn e re, gjat takimit q pati n zyrn time hodhi syt te kalendari q kam pas shpine, ku mbaj t shnuara gjith ditt pushim pr festat zyrtare pr kt vit.

Jonida vazhdoi t m pyeste:

- A jan t gjitha firmat t informuara pr kto dit pushimi?

Un u prgjigja se sipas Kodit t Puns s Republiks s Shqipris t gjitha firmat duhet t jen n dijeni, dhe i shpjegova se kto data n firma t ndryshme ose jan pushim ose rimbursohen n vler monetare sipas nj prllogaritje dhe kjo e prcaktuar n kt kod. Por gjithmon, i shpjegova, duhet pasur parasysh q ort maksimale t puns n nj jave nuk duhet t kalohen kurrsesi

Jonida m ndrpreu fjaln gjith emocion dhe vazhdoi:

- N krahun tjetr , firmat q nuk vn gjum n sy dhe q mbajn zgjuar gjith punonjsit, nuk i lejojn as t pushojn n festa zyrtare, q i nxjerrin n pun n dit t shtun dhe t diel dhe q nuk i rimbursojn n vler monetare, ndodh nj skllavrim i njerzve n nevoj q i mbajn fort kto vende pune si bibla papirusi t fshehura n mendjet dhe zemrat e tyre t brengosuraKjo nuk mbaron me kaq, pasi ata punojn shum her m shum se orari i lejuar javor, ditn dhe natn, n shi e n bor, ne diell e n erN fund t fundit, ata jan duke ndrtuar pramidat prej balte t pseudo-siprmarrsve tan. Them piramida, pasi nuk kam pasur asnjher besim te shfrytzimi i padrejt, dhe sidomos te shfrytzimi i padrejt i fuqis puntore. Kam bindjen e palkundur se pikrisht ato firma q nuk vn gjum n sy , prballen m shum me probleme t komplikuara menaxhimi dhe probleme ekonomike, n krahasim me firmat apo bizneset q respektojn Kodin e Puns.

Pas nj ndrprerje t shkurtr duke hedhur srish syt e prvuajtur nga kalendari q nxiti kt bised vazhdoi me z m t lart:

- Piramida t tilla, patjetr q jan siprmarrje t shkruara n rr, dhe fatkeqsisht jan burim mrzie pr punonjsit dhe vet-mashtrimi pr siprmarrsitKto firma nuk do shkojn larg pasi stafi duhet t ndjehet i motivuar dhe i paguar pr ort q kalon n pun, pr at fest q nuk e feston me fmijt dhe t dashurit e vet! Pr at fundjav q e kalon n pun pasi shefi ndjehet vetm dhe i pavlefshm pa hedhur shikimin e tij bosh mbi syt e prvuajtur t vartsve t tij

Jonida n fund pasi nxori nj rezyme t zhubrosur nga anta e saj e mbushur me shum aksesor dhe bukn q e merrte me vete do dit n pun, vazhdoi t fliste me nj ton m t ult, por shum t vendosur:

- Shfrytzimi i fuqis puntore duhet t marr fund! Shoqrit e frustruara nuk shkojn larg, prkundrazi kthehen n makina vrasse pr t gjith, prfshir edhe ata q i frustrojn Elton, un jam n krkim t nj pune t re, ku t mund t kem koh t shoh fmijn tim, qoft edhe nj t shtun apo nj dit feste ku t mund ta nxjerr shtitje dhe t kaloj nj dit me t. Shefi im duhet t kuptoj q kshtu nuk vazhdohetndoshta ndrgjegjsohet pas largimit tim

Pr tek diskutimet mbi kt tematik klikoni