Kredit e kqia jan kthyer n nj makth pr sistemin bankar dhe gjithe jetn ekonomike n Shqipri. uditrisht ky fakt ose nuk mbulohet sa duhet n media, ose nuk prflitet qllimisht, ose nuk dihet aq sa duhet, ose n rastin m t keq gjith sistemi ende sht shum fminor kur vjen puna te kjo shtje ekonomike q ndoshta sht ende n fazat e para n vendin ton dhe ka ende shum pun pr tu br

Gjat takimit q pata me Znj. Alma, e cila vjen nga nj eksperienc 23 vjeare n sistemin bankar ngela edhe m i suprizuar. N fakt kt tem mund ta trajtoj vetm nga ana e Burimeve Njerzore dhe at q mund t bjm nga ky kndvshtrim. Alma m solli disa shifra ku n disa deg t banks X ku ajo punonte pr nj koh t gjat shifrat e kredive t kqia arrinin duke filluar nga 23% e deri n 43 % n disa raste, ku dhe i ishte dashur t ndrhynte por pa sukses.
Nuk mendoj se jam n gjendje t shpjegoj se far sht nj kredi e keqe, por u fokusova te arsyet njerzore pse ndodhte kjo

N do bank t nivelit t dyt jan dy pozicione t rndsishme q merren drejtprdrejt me kredin; pozicioni i Oficerve t kredis dhe pozicioni i mbledhsve t kredis. Alma m shpjegoi n detaje se kto dy pozicione jan shum t rndsishme pr do bank kur vjen puna te shtjet e kredis dhe menaxhimin e tyre. Oficert e kredis jan prgjegjs per vlersimin e dhnies s nj kredie dhe n kt rast ata duhet t sigurohen q kredia q po shqyrtojn duhet t mbart sa m pak risk q t jet e mundur. Mbledhsit e kredis jan ata q merren me ecurin e kredis dhe mbledhjen e saj n koh dhe sipas kontratave prkatse. T dyja kto pozicione prfitojn edhe sistem bonus nga pundhnsit e tyre si dhnsit ashtu edhe mbledhsit. Pak kontradiktore n pamje t par por aspak nse kto pozicione drejtohen nga njerz t aft, me integritet, dhe ekonomist mjaftueshm t zot q t kuptojn n detaje gjith kt proes dhe ta shohin at t plot N rastin e mbledhsit bonuset mujore apo vjetore jan lehtsisht m t kuptueshme pasi ktu fillon edhe jeta e nj kredie, qoft e mir apo e keqe Dhnsi patjetr q duhet t nxitet me nj sistem bonusi, por ky sistem do ishte mir t fillohej t aplikohej gradualisht n baz te ecuris s mbledhjes s kredis, ose t miratohej me dhnien e kredis dhe t jepej de facto n hapat e mtejshm t jets s kredis.

Lind natyrshm pyetja: A qndrojn dhnsit dhe mbledhsit" gjat n kto banka?!

Nj kredi mund t zgjas 20 apo 25 vjet, dhe t them t drejtn jan shum t rralla rastet kur kta dhns dhe mbledhs kredish qndrojn m shum se 5 vitet e para t jets s nj kredie. E dhimbshme por e vrtete dhimbshme n rradh t par pr karrierat e tyre dhe n rradh t dyt pr pundhnsin dhe pr ekonomin e vendit n trsi

Bankat e nivelit t dyt jan n nj luft t pandalshme me njra-tjetrn pr t rrmbyer punonjs, dhe n grumbullin e njerzve q qarkullojn nga banka n bank jan edhe personazhet tan dhnsit dhe mbledhsit. Vet bankat, dhe n disa raste edhe me headhunters t kompanive rekrutuese, prcjellin kt fluks t pandalshm dhe t pamenduar t grupit t personazheve t shkrimit ton. Ato q mbeten n nj bank X apo Y jan kredit e mira dhe ato t kqia. Personalisht, mendoj se si dhnsit ashtu dhe mbledhsit duhet t qndrojn gjat n nj bank, aq sa zgjasin kredit q ata menaxhojne vshtire por e vetmja rrugzgjidhje

Kredit e kqia sht fakt q po shtohen dita dits. Arsyet jan t shumta. N shum raste prve kostos se krizs ekonomike, kto kredi t kqia jan dhn nga dhns jo fort profesional dhe me integritet t cunguar

Si mund ti ndalim kta dhns problematik e pa integritet t kalojn n banka t tjera pa marr prsipr prgjegjsin e kredive t kqia dhe
si mund ti mbajm dhnsit profesional gjat n nj bank?
Si mund t bjm t njjtn gj edhe me mbledhsit?

Deri tani sht br shum pak n kt drejtim! Bankat dhe kompanit e rekrutimit kto raste duhet ti shikojn me shum kujdes pasi kto rekrutime jan shum delikate. Un do propozoja q dhnsit dhe mbledhsit duhet t trajtohen ndryshe me status t veant dhe me kontrata specifike. Duhet t ndalim kt percjellje jo-profesionale dhe t dmshme pr ne dhe ekonomin e vendit ton

Pr tek diskutimet mbi kt tematik klikoni