1. Flokt e lar rregullisht 2-3 her n jav, jan m t shndetshm. Ajri i ndotur, yndyra dhe djersitja ndikojn n flokt tuaja m shum se mund t mendoni.

2. N qoft se flokt i lani pothuajse do dit, prmbajuni kshills s ekspertve, t cilt thon se shampon duhet t hidhni n zverk, n tmth dhe n ball: tri pikat m t rndsishme t cilat ndr t parat krijojn yndyr. Pastaj ngadal formoni shkumn me uj t vakt n qoft se keni flok normal apo t yndyrshm, prkatsisht me uj t ftoht n qoft se flokt i keni t thata. Shampon lreni t veproj disa minuta dhe pastaj flokt i krihni me krehr me dhmb sa m t gjer. Vetm pasi ti keni br kto veprime, lajini flokt.

3. Harrojeni shprehin e vjetr t frkimit t teprt t flokve me peshqir pas larjes. Do t ndiheni m komod, por edhe pr flokt do t jet m mir n qoft se i mbshtillni vetm me nj peshqir t thar. Peshqiri i mbledh pjesn m t madhe t lagshtis nga flokt. Pas nj kohe merrni edhe nj peshqir t thar dhe frkojini me t but flokt.

4. Intervali kohor pr tharjen e flokve me tharse t ftoht sht midis 25 dhe 30 minutash. N kt mnyr majat e flokve nuk do t psojn dmtime.

5. Vetm pas tharjes mund t bni krehjen e flokve.

6. Kundr ndarjes s majave t flokve ilai m i thjesht sht rigjeneruesi shtpiak nga e verdha e vezs dhe vaji i recins. Q t bni rigjeneruesin nevojitet vetm nj vez dhe vaji i recins. Vajin ngroheni pak dhe prziejeni pik pr pik me vezn derisa t krijohet si majonez e vrtet. Flokt mos i lani, por me rigjenerues frkoni majat e flokve dhe mbshtillini n nj letr alumini. M pas n kok vini nj kapele plastike dhe mbajeni maskn sa m gjat t jet e mundshme. Pastaj flokt lajini mir.

7. N qoft se flokt i keni t ndara n mes, kini kujdes q koh pas kohe vijn ta lvizni pr nj centimetr majtas apo djathtas, n mnyr q t mos bhet nj vij e theksueshme pa flok.

8. N qoft se flokt ju shprishen, mos provoni ti rregulloni duke i krehur nga rrnja, por nga majat, sepse n kt mnyr dmtohen m pak.

9. N qoft se shfrytzoni llakun pr flok, para se t shkoni pr t fjetur gjithmon duhet ta eliminoni nga flokt, duke i krehur mir.

10. N qoft se dshironi q krehja t jet e shklqyeshme dhe natyrore, mos hidhni llak drejtprdrejt n flok, por n krehr apo n duar dhe me to sprkatni flokt.


www.ladyalbania.al

Dashuri dhe prkujdesje pr ju