Shpesh qllon t`i konsiderojm t mira disa zakone q n t vrtet jan t dmshme pr shndetin ton. N vijim po ju njohim me shtat sjellje t gabuara, t cilat i cilsojm si nj burim t mirqenies son.

T pish uj
Edhe pse dgjojm t prsritet vazhdimisht se duhet t pijm t paktn 8 gota uj n dit, krkimet m t fundit kan dal n prfundimin se, jo vetm q nuk ka vrtetime shkencore n lidhje me kt, por prkundrazi sht hedhur hipoteza se t pish sasi t teprta uji mund t jet e rrezikshme sepse ndikon n uljen e krips n gjak.

T hash ushqime me pak yndyr
Kur fillojm t ham n mnyr t shndetshme ose ndjekim nj diet, jemi t prirur t zgjedhim ushqime me prmbajtje t ult yndryash n prpjekje pr t rn nga pesha. Sidoqoft, shpesh, ne rrezikojm t lm jasht dhe t ashtuquajturat yndyrna t mira, si pr shembull acidet yndyrore omega 3, q gjenden n disa lloje peshqish, tek arrat dhe te farat e lirit. Ky lloj yndyrnash na ndihmon q ta ruajm lkurn t but, t hidratuar dhe t tonifikuar, por sht gjithashtu e domosdoshme pr funksionimin e mir t trurit, shndetit t zemrs dhe parandalimin e artritit.

T pish kokteje joalkoolike
Mund t mendohet se zevndsimi i koktejeve alkoolike me ato pa alkool, sht nj zgjedhje e mir pr shndetin, por kjo nuk sht gjithmon nj teori q vlen. Ndrsa t reduktosh alkoolin sht dika pozitive pr mirqenien ton, koktejet joalkoolike prmbajn shpesh shum sheqer t rafinuar, q sipas studimeve t ndryshme, mund t krijoj po at varsi q krijon alkooli. Ndaj nse doni t pini nj aperitiv pa pasur asnj merak, zgjidhni joalkoolikt me fruta n vend t atyre me baz shurupi.

Fitness n ort e para t mngjesit
T ushtrosh prdit sport t shndetshm sht ideale, por vetm pasdite. Shum studime kan dal n prfundimin se nj strvitje e rnd hert n mngjes nuk sht aq gj e mir sa `kujtojn t gjith. Nj studim i realizuar nga Brunel University (Middlesex) ka zbuluar se nj strvitje shum impenjative n mngjes mund t kompromentoj sistemin imunitar dhe t`i ekspozoj atlett ndaj nj rreziku t lart infeksionesh bakteriale dhe virale. Pr mngjesin kshillohen gjimnastika e leht ose ecja e shpejt, ndrkoh q strvitja e rnd mund t shtyhet pr n pasdite.

T marrsh shtojca ushqimore
Vitaminat jan me siguri dika e mir pr shndetin, por bni kujdes se si dhe sa syresh merrni, mbi t gjitha nse jeni tipi q iu drejtoni shpesh shtojcave ushqimore. Krkime t ndryshme kan treguar se doza t larta vitaminash q prmbajn hekur, magnez dhe vitamin B6, rrisin rrezikun pr vdekshmri te grat shtatzna; ndrsa, te meshkujt, marrja e teprt e vitamins E, do t provokonte nj rrezik m t madh nga kanceri i prostats. Disa njerzve mund t`u krkohet t marrin disa lloje vitaminash, sidomos nse kan nivele t ulta vitaminash D ose dhe veganve, q mund t ken munges t vitamins B12. Por n kto raste, zgjidhja m e mir nuk jan vitaminat, por nj diet e larmishme me fruta dhe perime, n gjendje pr t`ju furnizuar me t gjitha vlerat ushqyese pr t cilat keni nevoj.

T prdorsh kremin e diellit
Me ardhjen e vers, mbi t gjitha, nisim t tregojm kujdes nga rreziqet e rrezeve t diellit, n veanti, i ruhemi kancerit t lkurs duke mbuluar lkurn ton n do moment. Megjithat, edhe pse sht esktremisht e rndsishme t mbrojm lkurn, disa ekspert s fundmi kan sugjeruar se nj ekspozim minimal por i shpesht ndaj diellit i bn mir organizmit ton, sepse nj munges e vitamins D mund t oj n rakitizm, osteomalaci dhe depresion. Kshilla zyrtare e Mbretris s Bashkuar, ku nivelet e rakitizmit jan rritur vitet e fundit, sht q t kalojm n diell 10 minuta n dit prpara se t vm kremin e diellit.

T flassh pr problemet e tua
T flassh pr problemet e tua shpesh mund t jet nj mnyr e shklqyer pr t`i par n mnyr m objektive situatat, duke gjetur kshtu m leht nj zgjidhje. Megjithat, studime t ndryshme kan sugjeruar se, t mendosh dhe t rimendosh pr vshtirsit e tua, mund t ndikoj negativisht pr shndetin. Sipas krkimeve, t zgjatesh dhe t analizosh shum shpesh problemet e tua me miqt, mund t shkaktoj shqetsime ankthi, stres dhe depresion. Do t ishte mir t flisnit pr zgjidhjet e mundshme, n vend t problemeve n vetvete.


www.ladyalbania.al

Dashuri dhe prkujdesje pr femrat