Zgjedhja e degs s duhur pr n Universitet..

Kto dit m ka trhequr vmendjen lajmi mbi universitetet dhe fillimi i plotsimit online i formularit A2 nga maturantt n t gjith vendin.
Prmes plotsimit t formularit A2 maturantt listojn nj numr t caktuar degsh n t cilat ata duan t studiojn dhe natyrisht t punsohen n t ardhmen dhe t investojn pr karriern e tyre profesionale.
Teksa e lexoja kt artikull dhe informohesha mbi mnyrat e reja dhe m t avancuara q Ministria e Arsimit dhe Shkencs po aplikon pr t siguruar nj proces sa m t drejt vlersimi t zgjedhjeve t degve t studimit nga maturantt, fillova t mendoja se far i shtyn kta maturant t bjn zgjedhjen e degs s preferuar t studimit????

N mendje m erdhi koha kur un do t zgjidhja degn e studimit dhe diskutimet e gjata pr dit t tra midis meje dhe prindrve t mi pr t gjetur nj konsensus mbi degn q do t m prshtatej m shum dhe natyrisht q do t m siguronte nj t ardhme t mir profesionale.

Me mbarimin e shkolls s mesme, do i ri e ndjen veten shum t sigurt n ato q zgjedh apo bn dhe nuk ka dshir t dgjoj apo t bj at q m t rriturit i rekomandojn apo kshillojn...kjo ndodh edhe me zgjedhjen e degs s studimit... n m t shumtn e rasteve ata nuk bhen largpams pr degn q zgjedhin por ndikohen nga shokt dhe shoqet...pr hir t ruajtjes s shoqris s shkolls s mesme ata preferojn t zgjedhin nj deg q miqt e tyre t ngusht zgjedhin edhe pse ajo deg mund t mos i prshtatet prirjeve t tyre apo nuk ofron shum mundsi punsimi n tregun e puns n t ardhmen...

T gjith maturantt dhe t rinjt q jan duke u prballur me zgjedhjen e vshtir t degs s studimit do t ishte shum m mir q prpara se t merrnin nj vendim t bnin hulumtime n internet, n gazeta t ndryshme, faqe punsimi n internet, apo te vihen n kontakt edhe me kshillues t karriers n mnyr q t ken ide m t qarta se cilat jan fushat e punsimit q kan krkesa m t mdha n tregun e puns apo kan tendenc n rritje .

Fillimi i shkolls s lart sht baza e par pr t patur nj jet t suksesshme profesionale...prandaj dhe gabimeve n zgjedhje duhet t'u lihet sa m pak vend.

Pr tek diskutimet mbi kt tematik klikoni