Kt shkrim jua kushtoj t pushuarve/pushuarave nga puna pa shkak:

Na ishte nj her Ksulkuqja, dy shoqet e saj, ujku dhe gjyshjaKsulkuqja jon ishte koprace dhe n shport mbante vetm syzet e diellit dhe faturat e printuara (t do muaji) t telefonit t dy shoqeve t saj, t cilat i lexonte do nat me vmendje se mos vall shoqet e saj dhe sidomos ajo m e keqja flisnin me njra tjetrn pa dijenin e sajDhe kshtu Ksulkuqja jon ishte tepr e lodhur kur nisej rrugs pr te gjyshjamadje pretendonte se gjithmon harronte ti bnte dhurata gjyshesishte nj Ksulkuqe puntore por kishte nj problem me kujtesnharronte edhe emrin e vetShoqja e keqe q e kuptoi lojn e Ksulkuqes son u larguadhe Ksulkuqja u gzua, madje e bisedoi gjer e gjat me Ksulkafen, miken e saj m t mirdhe doli n perfundim: Ti mbante numrin e telefonit shoqes s keqe, madje edhe aparatin q ishte m i vjetr se gjyshja e sajkshtu ajo do t mund t vidhte kontaktet dhe t bhej e pasurdhe t shkonte te gjyshja e saj me nj fatur telefoni m pak, sepse gjithmon do harronte ti bnte dhurata gjyshes

Nj dit Ksulkuqja jon u b trime dhe e przuri shoqen e dyt nga rrugtimi i sajajo vendosi t ec vetpor kt her harroi edhe gjyshen edhe rrugnKsulkuqja jon sht me shum fytyranj pr do mngjesmadje ka harruar edhe veten dhe tashm nuk e njeh medhe pse ja kujtojn si gjyshja si ujku do dit kur kalon para tyre me gishtat n hundn e saj pa nuhatje


Kushtuar mikes sime m t mir t pushuar nga puna padrejtsisht vetm dhe vetm se Ksulkuqja e saj donte t hakmerrejsht e tmerrshme se si ka prfunduar tregu i punsimit n Shqiprin duart e kujt ka prfunduarn duar momesh q vjellin vrer dhe paaftsi gjith rrugtimit t tyreKompani punsimi q punsojn do vit nga nj punonjs mesatarisht...Sa bukur t jesh Shqiptar mes Shqiptaresh t tillaMrekulli!

Kushtuar gjith t rinjve dhe t rejave, gjith t pushuarve nga puna pr tekat e dikujt qe sheh xhepin e vet dhe madje shkon edhe m larg se kaq

Kompani Punsimi q punsojn do vit nga nj punonjs kur maksimumi q kan arritur gjat viteve t harress sht m shum se nj dhe m pak se dy persona n stafet e tyre

Besim te Ksulkuqet?!

ǒpunsojn t tyret, dhe pretendojn t punsojn pr t tjert.

Pr tek diskutimet mbi kt tematik klikoni