Srish me HeadhuntingN nj kontekst tjetr, po aq t rndsishm dhe vendimtar. Tarifat! Sa duhet t jet mimi pr gjetjen e nj kandidati? Nj pag bruto, dy paga, tre, katr, pes, gjasht, shtat, apo shtatmbdhjet?! udira me Shqiptar dhe Shqiptar t uditshmkursehet ose nuk kursehet, punohet me agjensi rekrutimi ose nuk punohet, ekstreme n nj shoqri ekstremeshPo e filloj nga vetja, un nuk e kam iden se sa sht cmimi tavan pr kt shrbim, nse ka nj t tillnuk kam turp t them q nuk e di, pasi n kaosin e madh t gjrave isha i detyruar t dija disa gjra t tjera m parndoshta m jetike, q edhe pr ato m duhej t pyesja posht e lart tu gjeja prgjigjenSa duhet t jet vlera e nj shrbimi kaq t rndsishm dhe delikat? Apo sht i pavler dhe po u harxhoj kohn me histori boshe? Ndoshta sht edhe kjo e funditndoshta sht m e rndsishme nga sa po e paraqis un, por un di t them nga eksperienca q kto tarifa kan sjell largimin e klientve, dyshimin e tyre n agjensit e punsimit dhe si rrjedhoj edhe shtimin e kaosit n rradht e gjata t kandidatve

Nj mikja ime n kt fush po ma ilustronte kt situat me gjetjen e Muharremes e cila del do te hn afr ushtarit t panjohur pasi aty posht tij sht rradha e burraveMuharremja del do jav dhe pret pr Vasiliken q ta blej dhe shes diku me gjasht paga brutoLind pyetja, kt Muharremen, edhe mund ta punesonim me nj ose dy paga, se n fund t fundit Muharremja ktu sht, mes nesh, edhe vet ajo sht koshiente q nuk kushton kaq shummadje nj dit ajo ishte uditur kur kishte marr vesh se sa shum kishte paguar filan kompani q e kishte mbajtur n pun vetm gjasht muaj dhe m pas i kishte treguar derngjithsesi Muharremja e pret Vasilikn afr ushtarit t panjohur pr ta ri-shitur

Kompanit nga ana tjetr po e gjejn veten duke shpenzuar gjithnj e m shum pr shrbime t tilla, por q nuk jan jetgjat, pasi ne rekrutuesit q jemi me trast mbi supe, krkojm para sa m shum para dhe ofrojm sa m pak garanci pr kto firma, madje me raste i duam aq shum Muharremet tona (sepse na gjenerojn para dhe jan aktor n intervista) sa nuk i lm t mbushin vitin n kompanit q i kemi shitur

Ndrgjegjsim: Ky shrbim sht i rndsishm, madje i domosdoshm, por duhet t reflektojmnuk kushtojm aq shum sa pretendojm t shesim veten. Madje t gjith jetojm kaq pran e pran sa dim edhe emrat e krushqiveMadje mund tju them pronarve t firmave q me kto tarifa u bie m mir t blini Britney Spears apo Madonn, madje pr 30 mij Euro, kam idene q Madona do mendohej.

Pr tek diskutimet mbi kt tematik klikoni