PDA

View Full Version : Aleksa nė kėrkim tė njė pune ….Elton ILIRJANI
15.11.2011, 16:10
Aleksa, njė 22 vjeēare e sapo diplomuar nga qyteti i Tiranės, ėshtė nė kėrkim tė njė pune…
.. nga miqtė e saj ajo e di se tek njoftime.com mund tė gjej njoftime punėsimi nga firma tė ndryshme shqiptare dhe tė huaja,
klikon aty me shpresėn se do gjejė diēka qė mund ti pėrshtatet.
Ėshtė hera e parė qė Aleksa po kėrkon njė punė dhe si fillim ajo vendos tė lexojė vetėm ato njoftime qė i pėrshtaten profilit tė saj tė krijuar nė vitet e universitetit.
Aleksa ėshtė diplomuar nė Administrim Biznes dhe sapo ka filluar Masterin Shkencor pėr Administrim Biznesi tek Tirana Business University, universitetin mė tė mirė per tė nė kėtė fushė, pasi drejtohet dhe ėshtė nė funksion tė nevojave tė biznesit. Vendi mė ideal pėr tė marrė njohuritė dhe praktikat mė tė mira.
Aleksa, pasi ka gjetur njė njoftim punėsimi nė rubrikėn “Premium” qė i pėrshtatet pritshmėrive tė saj, duhet tė ketė parasysh disa pika:

Ēfarė duhet tė bėjė Aleksa kur ėshtė para njė njoftimi pune?


Tė lexojė me vėmendje gjithė njoftimin.
Tė mos harrojė t’i japė rėndėsinė e duhur emrit tė firmės pėr tė cilėn po aplikon dhe tė bėjė njė “google search” nė internet pėr t’u njohur mė mirė mbi aktivitetin dhe profilin e firmės nė fjalė.
Tė mundohet tė kuptojė sa mė mirė detyrat qė kėrkohen pėr atė pozicion.
Tė kontrolljė dhe tė vlerėsojė me maturi dhe objektivitet profilin e kandidatit qė kėrkon firma me anė tė njoftimit nė pjesėn e “requirements”.
Tė lexojė me vėmendje ēfarė ofron firma si paketė financiare qė tė mos ketė surprizime gjatė njė interviste tė mundshme.
Tė ndjekė me pėrpikmėri gjithė proēedurėn e shkruar nė njoftim pėr kėtė aplikim.
Tė respektojė afatet e aplikimit.
Tė pėrgatis njė CV praktike dhe tė nxjerrė nė pah gjithė eksperiencat apo vlerat qė lidhen me atė pozicion.
Tė pėrgatitet sa mė mirė pėr njė intervistė tė mundshme.

Ēfarė nuk duhet tė bėjė Aleksa?Nuk duhet tė mendojė kurrė qė proēesi mund tė manipulohet pasi nuk do ketė vet-motivimin pėr tė kryer njė paraqitje dinjitoze nė intervistėn e mundshme.
Nuk duhet tė harrojė qė nė “e-mail subject” duhet tė shkruajė qartė pozicionin pėr tė cilin po aplikon.
Nuk duhet tė harrojė tė shkruaj nė e-mail njė pėrshėndetje dhe njė prezantim me 2 fjali. E-mail nuk duhet tė jetė kurrsesi bosh…
E-mail duhet tė mbyllet me fjalė tė zgjedhura dhe me etikė tė lartė.
Emėrtimi i CV nuk duhet tė jetė spontan por tė ketė patjetėr emrin e aplikantit pasi tregon rregullsinė e kandidatit dhe ėshtė lehtėsisht e kėrkueshme nga rekrutuesit.
Fontet e shkrimit nė CV nuk duhet tė jenė tė ndryshme nė paragrafe tė ndryshme.
Nuk duhet tė bėjė kurrsesi gabime drejtshkrimore gjatė shkrimit tė CV-sė.
Nuk duhet tė harrojė tė shkruajė nė CV, adresėn e e-mail dhe numrin e kontaktit pėr t’u kontaktuar mė pas nga rekrutuesit.
Aleksa, nuk duhet tė shkruajė nė CV-nė e saj eksperienca apo aftėsi pėr tė cilat ajo nuk ėshtė kompetente pasi kjo do e dėmtonte imazhin e saj gjatė njė interviste tė mundshme.
Nuk duhet tė shkruajė emra personash tė tjerė si referencėdhėnės pa i kontaktuar ata mė parė dhe pa pasur kėto referenca tė shkruara para se tė vendos ti bėj publike kėto referenca.
Mbi tė gjitha, Aleksa, kėtė CV dhe kėtė aplikim duhet ta pėrgatis vetė pa ndihmėn e askujt dhe pa kopjuar nė internet…

Pėr tek diskutimet mbi kėtė tematikė klikoni http://www.njoftime.com/images/misc/linkedin.gif (http://lnkd.in/Nj95Gy)