PDA

View Full Version : “Dhėnėsit” dhe “Mbledhėsit” e kredive tė kėqia…Elton ILIRJANI
02.11.2011, 16:20
Kreditė e kėqia janė kthyer nė njė makth pėr sistemin bankar dhe gjithe jetėn ekonomike nė Shqipėri. Ēuditėrisht ky fakt ose nuk mbulohet sa duhet nė media, ose nuk pėrflitet qėllimisht, ose nuk dihet aq sa duhet, ose nė rastin mė tė keq gjithė sistemi ende ėshtė shumė fėminor kur vjen puna te kjo ēėshtje ekonomike qė ndoshta ėshtė ende nė fazat e para nė vendin tonė dhe ka ende shumė punė pėr tu bėrė…

Gjatė takimit qė pata me Znj. Alma, e cila vjen nga njė eksperiencė 23 vjeēare nė sistemin bankar ngela edhe mė i suprizuar. Nė fakt kėtė temė mund ta trajtoj vetėm nga ana e Burimeve Njerėzore dhe atė qė mund tė bėjmė nga ky kėndvėshtrim. Alma mė solli disa shifra ku nė disa degė tė bankės X ku ajo punonte pėr njė kohė tė gjatė shifrat e kredive tė kėqia arrinin duke filluar nga 23% e deri nė 43 % nė disa raste, ku dhe i ishte dashur tė ndėrhynte por pa sukses.
Nuk mendoj se jam nė gjendje tė shpjegoj se ēfarė ėshtė njė “kredi e keqe”, por u fokusova te arsyet njerėzore pse ndodhte kjo…

Nė ēdo bankė tė nivelit tė dytė janė dy pozicione tė rėndėsishme qė merren drejtpėrdrejt me kredinė; pozicioni i “Oficerėve tė kredisė” dhe pozicioni i “mbledhėsve tė kredisė”. Alma mė shpjegoi nė detaje se kėto dy “pozicione” janė shumė tė rėndėsishme pėr ēdo bankė kur vjen puna te ēėshtjet e kredisė dhe menaxhimin e tyre. “Oficerėt e kredisė” janė pėrgjegjės per vlerėsimin e dhėnies sė njė kredie dhe nė kėtė rast ata duhet tė sigurohen qė kredia qė po shqyrtojnė duhet tė mbart sa mė pak “risk” qė tė jetė e mundur. “Mbledhėsit e kredisė” janė ata qė merren me ecurinė e kredisė dhe mbledhjen e saj nė kohė dhe sipas kontratave pėrkatėse. Tė dyja kėto pozicione pėrfitojnė edhe sistem bonus nga punėdhėnėsit e tyre… si “dhėnėsit” ashtu edhe “mbledhėsit”. Pak kontradiktore nė pamje tė parė por aspak nėse kėto pozicione drejtohen nga njerėz tė aftė, me integritet, dhe ekonomistė mjaftueshėm tė zotė qė tė kuptojnė nė detaje gjithė kėtė proēes dhe ta shohin atė tė plotė… Nė rastin e “mbledhėsit” bonuset mujore apo vjetore janė lehtėsisht mė tė kuptueshme pasi kėtu fillon edhe jeta e njė kredie, qoftė e “mirė” apo e “keqe”… “Dhėnėsi” patjetėr qė duhet tė nxitet me njė sistem bonusi, por ky sistem do ishte mirė tė fillohej tė aplikohej gradualisht nė bazė te ecurisė sė “mbledhjes” sė kredisė, ose tė “miratohej” me dhėnien e kredisė dhe tė “jepej de facto” nė hapat e mėtejshėm tė jetės sė kredisė.

Lind natyrshėm pyetja: A qėndrojnė “dhėnėsit” dhe “mbledhėsit" gjatė nė kėto banka?!

Njė kredi mund tė zgjasė 20 apo 25 vjet, dhe tė them tė drejtėn janė shumė tė rralla rastet kur kėta “dhėnės” dhe “mbledhės” kredish qėndrojnė mė shumė se 5 vitet e para tė jetės sė njė kredie. E dhimbshme por e vėrtetė…e dhimbshme nė rradhė tė parė pėr karrierat e tyre dhe nė rradhė tė dytė pėr punėdhėnėsin dhe pėr ekonominė e vendit nė tėrėsi…

Bankat e nivelit tė dytė janė nė njė luftė tė pandalshme me njėra-tjetrėn pėr tė “rrėmbyer” punonjės, dhe nė grumbullin e njerėzve qė qarkullojnė nga banka nė bankė janė edhe personazhet tanė “dhėnėsit” dhe “mbledhėsit”. Vetė bankat, dhe nė disa raste edhe me “headhunters” tė kompanive rekrutuese, pėrcjellin kėtė fluks tė pandalshėm dhe tė pamenduar tė grupit tė personazheve tė shkrimit tonė. Ato qė mbeten nė njė bankė X apo Y janė kreditė e “mira” dhe ato tė “kėqia”. Personalisht, mendoj se si “dhėnėsit” ashtu dhe “mbledhėsit” duhet tė qėndrojnė gjatė nė njė bankė, aq sa zgjasin kreditė qė ata menaxhojnė…e vėshtire por e vetmja rrugėzgjidhje…

Kreditė e “kėqia” ėshtė fakt qė po shtohen dita ditės. Arsyet janė tė shumta. Nė shumė raste pėrveē kostos se krizės ekonomike, kėto kredi tė “kėqia” janė dhėnė nga “dhėnės” jo fort profesional dhe me integritet tė cunguar…

Si mund ti ndalim kėta “dhėnės” problematikė e pa integritet tė kalojnė nė banka tė tjera pa marrė pėrsipėr pėrgjegjėsinė e kredive tė “kėqia” dhe
si mund ti mbajmė “dhėnėsit” profesionalė gjatė nė njė bankė?
Si mund tė bėjmė tė njėjtėn gjė edhe me “mbledhėsit”?

Deri tani ėshtė bėrė shumė pak nė kėtė drejtim! Bankat dhe kompanitė e rekrutimit kėto raste duhet ti shikojnė me shumė kujdes pasi kėto rekrutime janė shumė delikate. Unė do propozoja qė “dhėnėsit” dhe “mbledhėsit” duhet tė trajtohen ndryshe me status tė veēantė dhe me kontrata specifike. Duhet tė ndalim kėtė percjellje jo-profesionale dhe tė dėmshme pėr ne dhe ekonominė e vendit tonė…

Pėr tek diskutimet mbi kėtė tematikė klikoni http://www.njoftime.com/images/misc/linkedin.gif (http://lnkd.in/Zskavr)