PDA

View Full Version : Ē’punėsimi i kompanive tė punėsimit…Elton ILIRJANI
16.05.2012, 21:38
Kėtė shkrim jua kushtoj tė pushuarėve/pushuarave nga puna pa shkak:

Na ishte njė herė Kėsulėkuqja, dy shoqet e saj, ujku dhe gjyshja…Kėsulėkuqja jonė ishte koprace dhe nė shportė mbante vetėm syzet e diellit dhe faturat e printuara (tė ēdo muaji) tė telefonit tė dy shoqeve tė saj, tė cilat i lexonte ēdo natė me vėmendje se mos vallė shoqet e saj dhe sidomos ajo mė e “keqja” flisnin me njėra tjetrėn pa dijeninė e saj…Dhe kėshtu Kėsulėkuqja jonė ishte tepėr e lodhur kur nisej rrugės pėr te gjyshja…madje pretendonte se gjithmonė harronte t’i bėnte dhurata gjyshes…ishte njė Kėsulėkuqe “punėtore” por kishte njė problem me kujtesėn…harronte edhe emrin e vet…Shoqja e “keqe” qė e kuptoi lojėn e Kėsulėkuqes sonė u largua…dhe Kėsulėkuqja u gėzua, madje e bisedoi gjerė e gjatė me Kėsulėkafen, miken e saj mė tė mirė…dhe doli nė perfundim: Ti mbante numrin e telefonit shoqes sė “keqe”, madje edhe aparatin qė ishte mė i vjetėr se gjyshja e saj…kėshtu ajo do tė mund tė vidhte kontaktet dhe tė bėhej e pasur…dhe tė shkonte te gjyshja e saj me njė faturė telefoni mė pak, sepse gjithmonė do harronte ti bėnte dhurata gjyshes…

Njė ditė Kėsulėkuqja jonė u bė “trime” dhe e “pėrzuri” shoqen e dytė nga rrugėtimi i saj…ajo vendosi tė ecė vetė…por kėtė herė harroi edhe gjyshen edhe rrugėn…Kėsulėkuqja jonė ėshtė me shumė fytyra…njė pėr ēdo mėngjes…madje ka harruar edhe veten dhe tashmė nuk e njeh mė…edhe pse ja kujtojnė si gjyshja si ujku ēdo ditė kur kalon para tyre me gishtat nė hundėn e saj “pa nuhatje”…

Kushtuar mikes sime mė tė mirė tė pushuar nga puna padrejtėsisht vetėm dhe vetėm se “Kėsulėkuqja” e saj donte tė hakmerrej…Ėshtė e tmerrshme se si ka pėrfunduar tregu i punėsimit nė Shqipėri…nė duart e kujt ka pėrfunduar…nė duar “momesh” qė vjellin vrer dhe paaftėsi gjithė rrugėtimit tė tyre…Kompani punėsimi qė ē’punėsojnė ēdo vit nga njė punonjės mesatarisht...Sa bukur tė jesh Shqiptar mes Shqiptaresh tė tilla…Mrekulli!

Kushtuar gjithė tė rinjve dhe tė rejave, gjithė tė pushuarve nga puna pėr tekat e dikujt qe sheh xhepin e vet dhe madje shkon edhe mė larg se kaq…

Kompani Punėsimi qė ē’punėsojnė ēdo vit nga njė punonjės kur maksimumi qė kanė arritur gjatė viteve tė harresės ėshtė mė shumė se njė dhe mė pak se dy persona nė “stafet” e tyre…

Besim te Kėsulėkuqet?!

Ē’punėsojnė tė tyret, dhe pretendojnė tė punėsojnė pėr tė tjerėt….

Pėr tek diskutimet mbi kėtė tematikė klikoni http://www.njoftime.com/images/misc/linkedin.gif (http://lnkd.in/B_Hr2w)