PDA

View Full Version : Muharremja te ushtari i panjohur…Elton ILIRJANI
21.03.2012, 17:10
Sėrish me Headhunting…Nė njė kontekst tjetėr, po aq tė rėndėsishėm dhe vendimtar. Tarifat! Sa duhet tė jetė ēmimi pėr gjetjen e njė kandidati? Njė pagė bruto, dy paga, tre, katėr, pesė, gjashtė, shtatė, apo shtatėmbėdhjetė?! Ēudira me Shqipėtarė dhe Shqipėtarė tė ēuditshėm…kursehet ose nuk kursehet, punohet me agjensi rekrutimi ose nuk punohet, ekstreme nė njė shoqėri ekstremesh…Po e filloj nga vetja, unė nuk e kam idenė se sa ėshtė cmimi tavan pėr kėtė shėrbim, nėse ka njė tė tillė…nuk kam turp tė them qė nuk e di, pasi nė kaosin e madh tė gjėrave isha i detyruar tė dija disa gjėra tė tjera mė parė…ndoshta mė jetike, qė edhe pėr ato mė duhej tė pyesja poshtė e lartė tu gjeja pėrgjigjen…Sa duhet tė jetė vlera e njė shėrbimi kaq tė rėndėsishėm dhe delikat? Apo ėshtė i pavlerė dhe po u harxhoj kohėn me histori boshe? Ndoshta ėshtė edhe kjo e fundit…ndoshta ėshtė mė e rėndėsishme nga sa po e paraqis unė, por unė di tė them nga eksperienca qė kėto tarifa kanė sjellė largimin e klientėve, dyshimin e tyre nė agjensitė e punėsimit dhe si rrjedhojė edhe shtimin e kaosit nė rradhėt e gjata tė kandidatėve…

Njė mikja ime nė kėtė fushė po ma ilustronte kėtė situatė me gjetjen e Muharremes e cila del ēdo te hėnė afėr ushtarit tė panjohur pasi aty poshtė tij ėshtė rradha e burrave…Muharremja del ēdo javė dhe pret pėr Vasiliken qė ta blejė dhe shes diku me gjashtė paga bruto…Lind pyetja, kėtė Muharremen, edhe mund ta punesonim me njė ose dy paga, se nė fund tė fundit Muharremja kėtu ėshtė, mes nesh, edhe vetė ajo ėshtė koshiente qė nuk kushton kaq shumė…madje njė ditė ajo ishte ēuditur kur kishte marrė vesh se sa shumė kishte paguar filan kompani qė e kishte mbajtur nė punė vetėm gjashtė muaj dhe mė pas i kishte treguar derėn…gjithsesi Muharremja e pret Vasilikėn afėr ushtarit tė panjohur pėr ta ri-shitur…

Kompanitė nga ana tjetėr po e gjejnė veten duke shpenzuar gjithnjė e mė shumė pėr shėrbime tė tilla, por qė nuk janė jetėgjatė, pasi ne rekrutuesit qė jemi me trastė mbi supe, kėrkojmė para… sa mė shumė para… dhe ofrojmė sa mė pak garanci pėr kėto firma, madje me raste i duam aq shumė Muharremet tona (sepse na gjenerojnė para dhe janė aktorė nė intervista) sa nuk i lėmė tė mbushin vitin nė kompanitė qė i kemi shitur…

Ndėrgjegjėsim: Ky shėrbim ėshtė i rėndėsishėm, madje i domosdoshėm, por duhet tė reflektojmė…nuk kushtojmė aq shumė sa pretendojmė tė shesim veten. Madje tė gjithė jetojmė kaq pranė e pranė sa dimė edhe emrat e krushqive…Madje mund t’ju them pronarėve tė firmave qė me kėto tarifa u bie mė mirė tė blini Britney Spears apo Madonėn, madje pėr 30 mijė Euro, kam idene qė Madona do mendohej….

Pėr tek diskutimet mbi kėtė tematikė klikoni http://www.njoftime.com/images/misc/linkedin.gif (http://lnkd.in/KyWP_4)