Zgjedhja e parfumit t duhur sht nj gj shum e rndsishme dhe jo aq e thjesht, pasi sht aroma juaj ajo ka ju plotson dhe flet shum pr ju. Por si t zgjedhsh aromn tnde n kt mori t pafund aromash e parfumesh nga m t ndryshmet?
Para se t flasim pr zgedhjen le t ndalemi pak te vet parfumet e t msojm pak m shum rreth tyre.
E gjith parfumeria ndahet n disa grupe kryesore:Grupi i par
- parfum: jan aroma me kohzgjatjen m t madhe dhe me koncentrimin m t lart t esencave aromatike.
Grupi i dyt - uj i parfumuar: Koncentrimi i esencave aromatike ktu nuk sht aq i lart si n rastin e parfumeve, gj q e bn ujin e parfumuar t leht, por gjithsesi shum t preferuar.
Grupi i tret - uj tualeti - i cili prmban m pak prbrs aromatik dhe n nj koncentrim jo shum t lart. Prandaj ai nuk sht shum i qndrueshm si n rastin e parfumit dhe ujit t parfumuar.
Grupi i katrt - adekolon: bn pjes n aromat m t lehta. Pr shkak t koncentrimit jo t lart t aromave, adekolon sht shum pak i qndrueshm.
N zgjedhjen e parfumit duhet pasur parasysh nj rregull i rndsishm: parfumi duhet tju prshtatet n mnyr t till qe t jetoj me ju e t jet nj pjes juaja e pandashme. Parfumi i ngjan nj organizmi t gjall, ju duhet ta doni at, ta ndjeni e ta bni pjes tuajn. Nuk ka rndsi nse ai ka arom t mbl apo t freskt, e rndsishme sht q ai tju prshtatet e t bhet juaji.
Dhe mos dgjoni shum njerzit rreth e rrotull apo tendencat e mods pr parfumerin, pasi e mira sht q ju t keni aromat dhe stilin tuaj. N zgjedhjen e nj parfumi sht tejet e rndsishme q ta provoni at n lkurn tuaj, pasi parfumi reagon ndryshe n lkura t ndryshme, duke u grshetuar edhe me aromn tuaj natyale.
Zgjedhja e parfumit i ngjason dgjimit t muziks, pasi parfumet, njsoj si nj vepr muzikore prbhen nga nota. do parfum ka gamn prkatse t notave, e cila n varsi t kombinimeve t ndryshme t aromave, krijon nj "magji" t vrtet aromatike.
do parfum ka notn fillestare, q zbulohet menjher pasi sht edhe prshtypja e par q t l nj parfum. M pas sht nota mesatare, e cila sht edhe aroma e vrtet e q qndron m gjat. Kjo not pasohet nga e ashtuquajtura "zemra e parfumit", q sht aroma q zbulohet me m shum vones.
Prandaj, pr ta kuptuar sa m mir parfumin, nuk duhet nuhatur n mnyr t menjhershme, por vetm pasi e keni aplikuar n lkur. Lereni parfumin 5-7 minuta n lkur q t zbuloni aromn e tij t vrtet.
Asnjher mos i nuahtni parfumet nga shishja, por prdorni letrat speciale pr nuhatjen q gjenden pothuajse n do parfumeri. Dhe mos u nxitoni, pasi zgjedhja e parfumit krkon q ju t jeni t qet dhe ti jepni ktij procesi kaq interesant dhe pasionat gjith kohn e duhur.
Gjithashtu kini parasysh se ju nuk mund t nuhasni shum aroma njkohsisht. Gjithnj bni pushime dhe nuhasni kafe q t largoni dhe neutralizoni morin e parfumeve q mund tju jen przier.