PDA

View Full Version : Tirane, Ndryshimi midis punës brenda dhe jashtë profesionit



Irisoft
04.09.2015, 09:33
Qendra Didaktike * IRISOFT *


Ndryshimi midis punës brenda dhe jashtë profesionit

Avantazhet e punës brenda profesionit
• Mundësi për rritje në karrierë.
• Mundësi për tia vendosur vetë pagën vetes.
• Mundësi për tu zhvilluar dhe për të orientuar tregun e profesionit ku bën pjesë dhe duke u bërë lider në të.
• Mundësi për gjetjen e punëve të nivelit të lartë.

Disavantazhet e punës jashtë profesionit.

• Punë sot për sot pa prespektivë dhe të ardhme rrjedhimisht pamundësi rritje në karrierë.
• Qëndron në dorën e pagave që vendos punëdhënësi dhe i varur dëshpërimisht pas nivelit të tyre, pa kërkuar më shumë pasi nuk ofron më shumë në kualifikim.
• Pamundësi për tu stabilizuar profesionalisht pasi bëhesh pjesë e rrjedhës dhe mbytesh në të, si rrjedhojë e mangësive dhe boshllëqeve në kriteret profesionale.
• Mjaftohesh me atë që di dhe që bën duke mos u impenjuar të ofrosh më shumë në treg duke u bëre i/e papreferueshëm për të.
• Pamundësi për të kapur rrogë dhe punë të nivelit të lartë, si rrjedhojë e mjaftimit me atë që di duke bërë atë që të është kërkuar.(mosdiferencim në treg).

Si arrihet suksesi në aspektin profesional:

• Me anë të këmbënguljes për të realizuar trajnime praktike duke fituar dhe zhvilluar aftësitë profesionale në nivel mbi mesataren e tregut duke u bërë konkurent në të.
• Me anë të zotërimit dhe njohjes minimale apo mesatare të një apo disa gjuhëve të huaja.
• Me anë të zotërimit të aftësive kompjuterike në nivel kompetencë mbi to.
• Plotësimin e kritereve praktike që ju duhen nëpërmjet kurseve dhe trajnimeve praktike.


Për të arritur këtë sukses profesional ka vetëm një institucion

Qendra Didaktike IRISOFT

Per informacion me te detajuar mund te shkruani ne adresen e email:info@irisoft.al

Faleminderit!