PDA

View Full Version : Zgjedhja e Degės sė Duhur pėr nė Universitet..Eranda Ymerali
26.07.2012, 10:04
Zgjedhja e degės sė duhur pėr nė Universitet..

Kėto ditė mė ka tėrhequr vėmendjen lajmi mbi universitetet dhe fillimi i plotėsimit online i formularit A2 nga maturantėt nė tė gjithė vendin.
Pėrmes plotėsimit tė formularit A2 maturantėt listojnė njė numėr tė caktuar degėsh nė tė cilat ata duan tė studiojnė dhe natyrisht tė punėsohen nė tė ardhmen dhe tė investojnė pėr karrierėn e tyre profesionale.
Teksa e lexoja kėtė artikull dhe informohesha mbi mėnyrat e reja dhe mė tė avancuara qė Ministria e Arsimit dhe Shkencės po aplikon pėr tė siguruar njė proces sa mė tė drejtė vlerėsimi tė zgjedhjeve tė degėve tė studimit nga maturantėt, fillova tė mendoja se ēfarė i shtyn kėta maturantė tė bėjnė zgjedhjen e degės sė preferuar tė studimit????

Nė mendje mė erdhi koha kur unė do tė zgjidhja degėn e studimit dhe diskutimet e gjata pėr ditė tė tėra midis meje dhe prindėrve tė mi pėr tė gjetur njė konsensus mbi degėn qė do tė mė pėrshtatej mė shumė dhe natyrisht qė do tė mė siguronte njė tė ardhme tė mirė profesionale.

Me mbarimin e shkollės sė mesme, ēdo i ri e ndjen veten shumė tė sigurtė nė ato qė zgjedh apo bėn dhe nuk ka dėshirė tė dėgjojė apo tė bėj atė qė mė tė rriturit i rekomandojnė apo kėshillojnė...kjo ndodh edhe me zgjedhjen e degės sė studimit... nė mė tė shumtėn e rasteve ata nuk bėhen largėpamės pėr degėn qė zgjedhin por ndikohen nga shokėt dhe shoqet...pėr hir tė ruajtjes sė shoqėrisė sė shkollės sė mesme ata preferojnė tė zgjedhin njė degė qė miqtė e tyre tė ngushtė zgjedhin edhe pse ajo degė mund tė mos i pėrshtatet prirjeve tė tyre apo nuk ofron shumė mundėsi punėsimi nė tregun e punės nė tė ardhmen...

Tė gjithė maturantėt dhe tė rinjtė qė janė duke u pėrballur me zgjedhjen e vėshtirė tė degės sė studimit do tė ishte shumė mė mirė qė pėrpara se tė merrnin njė vendim tė bėnin hulumtime nė internet, nė gazeta tė ndryshme, faqe punėsimi nė internet, apo te vihen nė kontakt edhe me kėshillues tė karrierės nė mėnyrė qė tė kenė ide mė tė qarta se cilat janė fushat e punėsimit qė kanė kėrkesa mė tė mėdha nė tregun e punės apo kanė tendencė nė rritje .

Fillimi i shkollės sė lartė ėshtė baza e parė pėr tė patur njė jetė tė suksesshme profesionale...prandaj dhe gabimeve nė zgjedhje duhet t'u lihet sa mė pak vend.

Pėr tek diskutimet mbi kėtė tematikė klikoni http://www.njoftime.com/images/misc/linkedin.gif (http://lnkd.in/x7RgCC)